CAST

Third Master   Aaron Kwok
Lord Kang   Tielin Zhang
Du Yun Ching   Lei Hao
Manager Chiu   Chih Cheng Ting
Manager Tai   Chen Yu Lei
Mrs. Landdeck   Jennifer Tilly
Paster Landdeck   Jonathan Kos-Read
Dr. Wilson   John Paisley
Manager Liu   Shih Chieh Chin
Yu Feng   Kelly Niu Tien
Manager Sun   Hsu Chiang Hou
Mr. Hsia   Hsiao Man Shih
First Master’s Wife   Ta Sheng Shih
Second Master   Hei Tzu
Armed Convoy   Te Shuen Wang
Eunuch Official   Lan Tien Chang
Mrs. Lu   Chung Lu
Fourth Master   Yi Hsiao Li
Fourth Master   Chiang Tu
Bandit Head   Shih Kuo
San Hsi   Fang Wu
Third Master’s Wife   Yao Wang
Second Master’s Wife   Jui Ying Mou
Official Envoy   Kuo Tung Chih
Governor   Kuo Hsin Chen
Armed Convoy   Chun Chen
Armed Convoy   Le Hsia
Fifth Master   Chung Yuan Liu

CREW

Directed by   Christina Yao
Executive Producer   Jeremy Thomas
Producers   Chiao Hsiung Ping
Christina Yao
Original book   Cheng Yi
Screen Play   Cheng Yi
Christina Yao
Associate Producer   Zhang Zhen Yan
History Advisors   Bo Xi Cheng
Huang Jian Hui
Zhang Zheng Ming
Artistic Advisor   William Chang Suk Ping
Director Of Cinematography   Anthony Yiu Ming Pun (H.K.S.C.)
Lighting Designer   Wai Chuen Wong
Cinematography   Chan Kwok Hung
Production Design   Yee Chung Man
Art Directors   Chang Chi Pingh
Christina Yao
Costume Design   Yee Chung Man
Jessie Dai Mei Ling
Hair Design   Popeye Tam
Make-up Design   Man Yung Ling
Script Consultant   Li Qiang
Music Composed by   Su Cong
Seikou Nagaoka
Lin Hai
Music Producer   Su Cong
Nobuhito Ikehata
Visual Effect Supervisors   Ng Yuen Fai
Baker Lu
Bobbie Wong
Gary Brown
Film Editing   Humphery Dixon
Liao Ching Song
Tang Hua
Action Choreography   Stephen Tung Wai
Sound Design   Tao Jing
Production Sound Mixer   Liu Jia
Line Producer   Li Cong Xi
Co-produced by Crystal Clear Pictures (Hong Kong) and Polybona Films (China)
Production Contact:christina@cryent.com

POST-PRODUCTION

Germany Unit

Recording Orchestra   European Film Philharmonic Ltd.
Hamburger Symphoniker, Germanyg
  Conductor   Frank Strobel
Music Mixing studio   Bauer Studios, Ludwigsburg, Germany
  Recording and music mixing director   Johannes Wohlleben
 

Japan Unit

Music Producer (Tokyo)   Nobuhito Ikehata
 

Australia Unit

Mixing Studio   Soundfirm (Australia)
  Sound Mixer   Andy Wright
 

United Kingdom Unit

Post Production Supervisor (UK)   Michael Saxton
Technicolor Creative Services (London)   
  DI Colourist   Paul Ensby
  DI Producer   Todd Kleparski
Computer Graphics Design   Munky Inc.
 

Thailand Unit

Oriental Post Co., Ltd. - Digital Intermediate
  Computer Graphics Design   Bobbie Wong
  Producer   Napasnan S.
  Senior Digital Colorist   Debora Huen
 

Hong Kong Unit

Computer Graphics Design   Fatface Production Limited
 

United States Unit

Post Production Sound by   Alan Audio Works, Inc. (Los Angeles)
Digital Visual Effects   Base FX
  Special Effect Supervisor   Hristopher Bremble
 

China Unit

Post Production Sound   Soundfirm (Beijing)
Post Production Coordination   Kun-lun Film Center
  Supervisor   Zhang Yifan, Zhang yixiao